Jeśli chcesz usunąć uporczywe plamy i zabrudzenia z ubrań, nie powinieneś od razu wkładać ich do pralki, ponieważ sam jeden cykl prania nie rozwiąże problemu. Dobre przygotowanie ubrań przed praniem jest niezbędne dla wszystkich rodzajów plam. To niekoniecznie oznacza kupno najdroższego odplamiacza w supermarkecie: proste domowe sposoby i sztuczki wystarczą, aby Twoje ubrania znów wyglądały nieskazitelnie. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym rodzajom plam i pokażemy, jak można je usunąć za pomocą niedrogich domowych środków.

Jak usunąć uporczywe plamy?

Niezależnie od rodzaju plamy, istnieje kilka podstawowych zasad, które należy pamiętać przy usuwaniu ich z ubrań, ponieważ niewłaściwie potraktowana plama może pozostać na ubraniu na zawsze, lub nawet uszkodzić jego włókna. Ponadto, najlepiej jest wyczyścić plamy od razu po zabrudzeniu, ponieważ są one łatwiejsze do usunięcia. Kiedy masz zamiar usunąć plamę, spróbuj zrobić to na czystej i, jeśli to możliwe, zabezpieczonej powierzchni.

Jak usunąć plamy z krwi?

Jednym z najczęstszych rodzajów plam są plamy z krwi. Przed usunięciem świeżej plamy z krwi, ważne jest, aby najpierw przygotować ubranie poprzez namoczenie w zimnej wodzie przez pół godziny, a następnie należy lekko wycisnąć tkaninę. To powinno usunąć większość plamy. Następnie ubranie należy włożyć do pralki jak zwykle.

Procedura nie jest tak prosta, gdy plama krwi jest już zaschnięta, ale nawet w tym przypadku można ją skutecznie usunąć. Pierwszy krok jest taki sam: namoczyć ubranie w zimnej wodzie i lekko je wykręcić. Następnie pocierać plamę mydłem tak, aby wniknęło ono we włókna. Następnie pozostaw mydło na chwilę i spłucz zimną wodą. Inna uporczywa plama jest spowodowana przez szminkę. Przeczytaj, jak sobie z nią poradzić. 

Jak usunąć plamy po czerwonym winie?

Wypróbowanym i przetestowanym sposobem na uśnięcie świeżej plazmy z czerwonego wina jest użycie zimnej wody. Najpierw należy wytrzeć plamę i natychmiast spłukać zimną wodą (można też użyć gazowanej wody mineralnej). Delikatne pocieranie pomoże zapobiec przyklejaniu się koloru czerwonego wina do włókien. Po tym procesie można wyprać ubranie w zwykły sposób.

Aby usunąć plamy po winie, skuteczne jest również użycie soli, rozprowadzając ją na mokrej powierzchni, aż zostanie całkowicie pokryta. W ten sposób sól dosłownie wchłonie plamę. Następnie można wyprać ubranie.

Plamy po wysuszonym winie są trudniejsze do usunięcia. Wymieszaj zimną wodę z łyżką stołową detergentu, lub płynu do mycia naczyń i mocz plamę około godziny. Aby roztwór mógł dobrze wniknąć we włókna, należy delikatnie pocierać poplamioną powierzchnię lub użyć szczotki. Następnie dobrze spłukać zimną wodą i wyprać ubranie w zwykły sposób.

Jak usunąć plamy oleju?

Ponieważ tłuszcz szybko wnika we włókna odzieży, ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania w celu jego usunięcia. Suche plamy zazwyczaj nie mogą być usunięte za pomocą zwykłych środków \ i muszą być traktowane przez profesjonalistę. Ale jeśli zajmiesz się plamą tak szybko, jak się pojawi, możesz pozbyć się jej bez żadnych problemów. Wymieszaj gorącą wodę z łyżką stołową detergentu, lub płynu do mycia naczyń w misce i zastosuj mieszaninę na plamę. Na koniec należy wyprać odzież w wysokiej temperaturze (jeśli nie ma przeciwwskazań na metce).