Pamiętajmy, że wełna to materiał, którym trzeba się zająć z wyjątkową ostrożnością. Należy mieć w tej materii dość solidną wiedzę. Pamiętajmy o tym, że ubrania wykonane z wełny, niestety szybko potrafią się zniszczyć i musimy się z nimi obchodzić w taki sposób, aby im nie zaszkodzić. W taki oto sposób należałoby się zabrać do ich pielęgnacji:
Pranie
Najwłaściwsze będzie – ręczne. Zawsze wywracajmy odzież na lewą stronę. Warto wiedzieć, że w sweterkach powinniśmy zapiąć wszystkie guziki, ponieważ mogą przestać „pasować” do rozmieszczenia dziurek. Znów maksymalna temperatura wody do prania powinna mieć zaledwie 20 stopni Celsjusza, jednak nie namaczajmy prania i postarajmy się, żeby kontakt ubrania z wodą trwał tylko kilka minut. Możemy także wykorzystać płatki mydlane, które rozpuśćmy w przygotowanej do prania wodzie, albo szampon dla niemowląt, który nie zawiera sztucznych dodatków. Nie wolno materiału pocierać, ugniatać i wyżymać.
Suszenie
Należy wiedzieć, że wełnę trzeba delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody. Na suszarkę do bielizny połóżmy gruby ręcznik, a na nim rozłóżmy wilgotny sweter. Pamiętajmy o tym, że kiedy wywiesilibyśmy go w tradycyjny sposób, wtedy zdeformowałby się pod wpływem ciężaru spływającej w dół wody i takie ubranie bezpowrotnie straciłoby fason.
Wietrzenie
Należy prać ubranie wyłącznie wtedy, kiedy zabrudzenia są już widoczne. Po codziennym noszeniu na przykład kaszmirowego swetra, zawieśmy go na wieszaku i pozwólmy materiałowi odpocząć, umieszczając ubranie w przewiewnym miejscu. Nie zakładajmy tego samego swetra kolejnego dnia i dajmy mu czas na „zregenerowanie się” do pełna. Kiedy zadziałamy w ten sposób nie będzie wtedy konieczne pranie wełny zbyt często. Pranie oraz wietrzenie to ważne elementy dbania o wełnianą odzież. Jeśli zaniedbamy pranie, to na odzieży mogą gromadzić się zanieczyszczenia i bakterie, które negatywnie będą wpływać na skórę i cerę człowieka. Konsekwencją tego może być nawet grzybica. Ten proces dokładnie opisuje portal GrzybicaSkóry, który na co dzień zajmuje się tematami dotyczącymi grzybicy, kosmetyków oraz pielęgnacji skóry.
Płukanie
Należy wiedzieć, że włókna materiału nie mogą być narażone na nagłe zmiany temperatury. Ubrania płuczmy w letniej wodzie i nie wyciskajmy zbyt intensywnie. Natomiast kiedy już dodajemy do płukania płyn nadający zapach, wówczas sprawdźmy, czy jest on bezpieczny dla wełny. Warto dodać na podsumowanie, że wybielacze i soda w proszkach, pamiętajmy, że mogą być niebezpieczne dla wełny.